O nas

Katarzyna Wolan – Jestem założycielką Bieszczadzkiej Pracowni Ikon. Piszę ikony od 2006 roku. Mieszkam i tworzę w Bieszczadach. Jako historyk sztuki od dawna pasjonowałam się ikonami. Tutaj, gdzie ikona nadal jest żywa i związana z kulturą, bliżej zapoznałam się z procesem jej powstawania. Pisane przeze mnie ikony to zarówno tradycyjne przedstawienia – kopie wcześniejszych dzieł, jak i bardziej dowolne, osobiste interpretacje kanonów.

Maciej Sobczak - W pracowni od 2013 roku. Zajmuje się głównie pierwszymi etapami pisania ikony (przygotowanie podobrazia, podmalówki, złocenia itp.), oraz coraz częściej pisaniem ikon w całości. Pasjonat tradycyjnej sztuki ikonopisarstwa. Ponadto jest on zawodowym muzykiem, założycielem poznańskiej grupy Hot Water (styczeń 1991 -2010), obecnie reaktywowanej, oraz bluesowej formacji Boogie Chilli.

Tworzymy na prywatne zamówienia oraz do cerkwi i do galerii w Polsce i poza jej granicami. Organizujemy także warsztaty pisania ikon, przybliżające technikę i wiedzę o ikonach. Prace wystawiamy w galerii autorskiej przy dawnej cerkwi w Górzance, oraz w kilku innych galeriach w kraju.

Nasz warsztat

Podobraziem są deski z drzewa liściastego, zazwyczaj lipy i buka. Deski posiadają kowczeg i szpongi lub są jedynie klejone. Na deskę za pomocą kleju kostnego naklejane jest płótno, a następnie nakładane warstwy gruntu (ok 10-15 warstw) z kleju kostnego i kredy. Po wyschnięciu deska jest dokładnie szlifowana. Na tak przygotowane podobrazie nanosimy kontury przedstawienia i kładziemy złoto lub inny metal w płatkach. Następnie powstaje warstwa malarska. Jest to proces długotrwały i skomplikowany. Posługujemy się tradycyjną, starą techniką pisania ikon zwaną temperą jajową. Polega ona na mieszaniu naturalnych, sproszkowanych pigmentów ze spoiwem, którym jest kurze żółtko i woda.